Antibiotika: Zachránce, nebo jed?

Antibiotika: Zachránce, nebo jed? - Via Elite

Úžasný vynález, který zachraňuje lidské životy a pomáhá při zánětech a infekcích. Ale také často zneužívaný lék, který ubližuje našemu zdraví. To jsou antibiotika. Podle zjištění českých hygieniků je lidé berou až v polovině případů zcela zbytečně.

Známe to všichni. Bolest v krku, horečka, někdy rýma nebo kašel. Často už dobře poznáme, že si s přicházející nemocí nedokážeme poradit sami, a vyrazíme k obvodnímu lékaři. Dostaneme tentokrát neschopenku s diagnózou obyčejné virózy, anebo bude háček jinde a můžeme se těšit na angínu a antibiotika? Někdy nás verdikt doktora překvapí, ale nebrat prášky podle předpisu si netroufneme.

Kde leží pravda?

Co když se ale lékař spletl a nás místo bakteriální infekce sklátila jen její virová alternativa, na kterou antibiotika nepotřebujeme? Dříve panoval názor, že tyto léky neuškodí a je lepší je pro jistotu předepsat. Dnes už ale odborníci dobře ví, že mohou tělo i pořádně potrápit. Hlavně širokospektrální antibiotika totiž nedokáží rozpoznat, jestli jde o bakterie, které tělu škodí, nebo jsou mu prospěšné. Bez slitování zabijí úplně všechny.

Některé mikroby však naše tělo potřebuje, aby správně fungovalo. Hlavně ve střevech a u žen a dívek také v pochvě. Pokud užíváme antibiotika, je potřeba tyto prospěšné bakterie doplnit. Jistě už jste slyšeli o probioticích – živých mikroorganismech, které působí v zažívacím traktu a pozitivně účinkují na tělo. Bez nich se může naše střevní mikroflóra obnovovat až sedm let.

Probiotika, prebiotika a další

Málokdo se v dostupných probioticích ale dokáže vyznat a vybrat si ty správné. Zaprvé se můžete řídit tím, zda jsou doplněné rovnou i o prebiotika – nestravitelnou složku potravy, která potřebným bakteriím poskytuje živiny. Je také důležité zkontrolovat, jestli mikroorganismy doputují až do střev živé a jestli mají ochranu, takzvané zapouzdření. A nakonec si zjistěte jejich množství. Tady ale pozor. Důležité je, kolik obsahuje živých bakterií, nikoliv celkový počet uvedený na obale. U přípravku Probiotic 12 dopraví patentované mikrozapouzdření bezmála miliardu živých bakterií dvanácti různých kmenů až do trávicího traktu. A právě miliarda je pro lidské tělo optimální.

Příliš časté užívání antibiotik má ale ještě jednu závažnější nevýhodu, a tou je zvyšování odolnosti vůči léčbě. Podle Světové zdravotnické organizace umírá ročně v zemích Evropské unie až 25 tisíc pacientů i při běžných infekcích, právě kvůli rezistenci na antibiotika, už i na některé běžné infekce. Jak se tomu vyhnout? Kromě pečlivého výběru lékaře prevencí proti samotnému onemocnění. Vše je totiž o imunitě. Ta sice nemocím zcela nezabrání, ale když už onemocníme, během pár dní jsme z toho venku.

Přírodní antibiotika a antivirotika

Na podporu imunity doporučuji aloe vera drinking gel. Skvělým pomocníkem je také přípravek Colostrum, který se získává z nevyužitého mleziva krav. Jde o tekutinu, kterou pijí telata ihned po narození. Bez ní by se totiž nedokázala vyrovnat s náporem bakterií a virů, které je v prvních okamžicích na světě atakují. Colostrum stejně působí i na člověka, jemuž výrazně posiluje imunitu.

Pokud onemocníme, ale nejsme si jistí, jestli jde o bakteriální, anebo virový původ, máme ještě jednu možnost – vyzkoušet přírodní antivirotikum Cistus incanus, tedy skalní růži. Kromě léčby působí blahodárně i na imunitu, má protizánětlivé účinky a zbavuje tělo jedovatých látek. Na rozdíl od léků nemá žádné vedlejší účinky.

Rada na závěr

Být nemocný je dnes navíc poměrně drahá legrace. Podnikatelé a manažeři „nefungují”, přestože je na nich závislá celá firma nebo tým. Když pak onemocní zaměstnanec, zůstane doma a nemocenskou dostane až po třech dnech.

Proto je péče o imunitu a zdraví stěžejní i po finanční a pracovní stránce. Antibiotika doporučuji brát jen výjimečně, naopak starat se o obranyschopnost těla dlouhodobě. V případě nemoci nasaďte raději přírodní antibiotika a antivirotika.