Jak na zdravé opalování? Kvalitní kosmetika a rozumný přístup

Jak na zdravé opalování? Kvalitní kosmetika a rozumný přístup - Via Elite

Slunce konečně porazilo zimu a vypadá to, že překoná i aprílové počasí. Léto tu bude co nevidět. Řada lidí se ráda vystavuje slunečním paprskům a miluje opalování. Aby ne, vždyť prospívají tělu i duši. Dodávají nám vitamín D a pozitivně ovlivňují náladu. Ovšem větší dávky slunce mohou být bez správné ochrany škodlivé. Přečtěte si, jak se bezpečně opalovat a čím se na léto vybavit.

Přemíra slunečního záření škodí

Sluneční paprsky jsou sice zdravé, ale pouze do určitě míry. Věděli jste třeba, že:

 • větší dávky slunečního svitu bez patřičné ochrany mohou vaši kůži bolestivě spálit?
 • slunce vyvolává také vyrážku a akné?
 • důsledkem slunečního záření vznikají poruchy pigmentace jako pigmentové skvrny, pihy nebo vitiligo?
 • v dlouhodobém horizontu kůže rychleji stárne a tvoří se hluboké vrásky?
 • sluneční záření může způsobit dokonce i rakovinu kůže?

Dobrý sluha, zlý pán

Před sluncem se proto musíte chránit, ať už se chystáte na pláž, na výlet, nebo jen do práce. Nikdy nezapomeňte na základní pravidla:

 • Vyhýbejte se polednímu slunci.
 • Chraňte se oblečením.
 • Používejte sluneční brýle.
 • Používejte kvalitní opalovací přípravky jsou součást každodenní péče o pleť.

Ochranný faktor je základ

Obranu proti slunci představuje také takzvaný UV faktor. To je látka, která blokuje, odráží nebo pohlcuje ultrafialové záření. Existují dva typy ochranných faktorů – proti UVA a proti UVB záření, které nám v obou případech škodí. Zatímco UVB způsobuje spálení kůže a tvorbu pigmentových skvrn, UVA proniká hluboko do kůže a způsobuje stárnutí pokožky. A obě záření dohromady pak přispívají k rakovinným změnám na kůži.

Na tubičkách a lahvičkách solární kosmetiky najdete zpravidla jen jedno číslo, které udává výšku ochranného faktoru proti UVA záření. 

Jak dlouho můžete být na slunci?

Samotné číslo UV faktoru má zkratku SPF. Číslo ukazuje, kolikrát déle můžete být na slunci bez rizika poškození kůže nebo spálení. Pokud tedy začne vaše kůže na slunci po 15 minutách červenat a použijete ochranný faktor 10, můžete na slunci zůstat 150 minut (10×15).

TIP: Nezapomeňte ale, že opakované nanesení krému neprodlužuje dobu bezpečného pobytu na slunci. Proto doporučuji exkluzivní řadu solární kosmetiky Aloe Vera s faktorem až do SPF 50.

Unikátní solární kosmetika od LR

Aloe Vera solární série nabízí narozdíl od mnoha konkurenčních přípravků přírodní filtry a chrání před oběma typy záření. Díky tomu nehrozí nepříjemná alergická reakce (ta vzniká právě kombinací chemických filtrů a slunce).

TIP: Alergické reakci na slunce zabráníte i tak, že na pokožku nejdříve nanesete Aloe Vera Sprej první pomoci, necháte zaschnout a teprve na něj aplikujete opalovací kosmetiku. A když by slunce bylo velmi agresivní a kůže zčervenala, nastříkejte tento sprej i po opalování.

Vybírat můžete mezi krémy na opalování i po opalování, které zklidní pokožku a dodají potřebnou hydrataci po slunění. Spreje se zase výborně vstřebávají, což oceníte hlavně na obličeji a pánové na těch částech těla, které jsou více ochlupené.

TIP: Už z jara doporučuji pod make-up nanášet anti-aging opalovací krém. I jarní paprsky totiž bývají silné a pleť zbytečně rudne a stárne. Děti by měly kvůli velmi citlivé pokožce používat vždy jen krém s SPF 50. Tento krém se hodí i na dospělý obličej, který je náchylnější na spálení, či na sport (rychle se natírá a nelepí se na něj například písek). Pro sportovce doporučuji také oblíbený krémový gel SPF 20.

Jak na efektivnější opalování

Pokud toužíte po zdravé a opálené pleti, stačí při slunění dodržovat pár základních doporučení.

 • Opalovací krém nanášejte vždy minimálně 20 minut před sluněním.
 • Zpočátku vybírejte krémy s co nejvyšším SPF faktorem a ochranu snižujte až ve chvíli, kdy vaše pokožka začne hnědnout.
 • Nezapomeňte, že nos, uši a ramena si zaslouží obzvlášť vysoký ochranný faktor. Tahle místa se totiž ráda „připalují”.
 • Nezapomeňte, že sluneční paprsky k vám proniknou, i když je zataženo nebo ležíte pod slunečníkem či v jiném stínu. Krém použijte v každém případě.
 • Pijte mrkvové džusy a Vitaactiv, které podporují krásně hnědou kůži.

 

TIP: Protože mám velmi citlivou pleť, jdu ji před dovolenou 2x až 3x připravit do solária. Od doby, co používám LR krémy, jsem se nespálila ani neměla podrážděnou kůži (narozdíl od dřívějška, kdy jsem se musela mazat SPF 50 a opálenou pokožku jsem mohla jen závidět).

Chcete se pořádně připravit na dovolenou? Ozvěte se mi a já s vámi vyberu ten nejlepší opalovací krém pro váš typ pokožky.

Comments are closed.