Málo, nebo moc? Jak správně na pitný režim

Málo, nebo moc? Jak správně na pitný režim - Via Elite

Letní horka se pomalu blíží, a proto bychom se měli opět zamyslet nad pitným režimem. Pijeme dost? Říká se, že nejlepší je voda, ale můžeme pití ozvláštnit i jinými nápoji? V posledních letech narážíme na články, které říkají, že nadměrné pití vody také není správné. Informací je sice spousta, jak ale zjistit, co je pro naše tělo skutečně to nejlepší?

Určitě se shodneme, že pití vody je pro život naprostou nezbytností. Bez tekutin přežijeme zhruba pouze tři dny. Je to tím, že tělo obsahuje průměrně asi 70 % vody. Potřebujeme ji pro látkovou výměnu a správnou funkci ledvin. Bez vody se nedokážeme zbavit škodlivých látek a také přicházíme o výkonnost vnitřních orgánů a dokonce i mozku (ten je tvořený vodou dokonce až z 90 %).

Tělo jako pračka?

Dostatečný příjem tekutin nám pomáhá vyrovnat se s různými obtížemi. Samotná voda čistí tělo. Bez vody nám nezafunguje ani dieta a ničíme si jinak zdravý životní styl.

Představte si tělo jako pračku. I když do ní dáme ten nejlepší prášek na světě, bez vody zůstane prádlo špinavé. Stejně tak i to nejkvalitnější jídlo a nejúžasnější doplňky stravy nemohou pomoci v dehydrovaném organismu.

Kolik vody ale vypít?

Pro dospělého člověka existuje snadná pomůcka. Na každých 10 kilogramů váhy bychom měli vypít 4 decilitry tekutin. U dětí je to dokonce 2-3krát více. Šedesátikilová žena středního věku s průměrným množstvím pohybu by měla přijmout denně 2,4 litrů vody.

Záleží ale na více faktorech – třeba pohlaví, věku, množství pohybu, stravě či teplotě a vlhkosti podnebí. V létě musíme množství tekutin výrazně zvýšit, stejně jako při sportu nebo náročném zaměstnání. Každý člověk musí své ideální množství hledat sám.

Jak poznám, že piju špatně?

Pokud máte žízeň, znamená to, že už pijete málo. Tělo se o tekutiny hlásí až při 1% dehydrataci a to je pozdě. Stejně tak přidejte tekutiny, pokud míváte sucho v ústech nebo málo močíte. 

Pokud často chodíte na záchod v noci, potíte se i v klidu a chladu a máte vlhké končetiny, vodu omezte. Nadměrným pitím přetěžujete srdce a ledviny a vyplavujete spolu se škodlivinami z těla potřebné vitamíny a minerály.

Voda, voda, voda

Pitným režimem rozumíme příjem především čisté vody. I ta ale není vždy stejná. Balená, kohoutková, anebo radši čištěná různými filtry? Možností je mnoho.

Nejdostupnější je voda z vodovodu. V České republice má obecně poměrně dobrou kvalitu, ale záleží na místě, kde bydlíte, a například i na počasí. Čištěná je chlórem a obsahuje kromě mnoha škodlivých látek i hormony a zbytky antibiotik, které se do ní vyplavují z našich kanalizací.

Proto si stále více lidí pořizuje domů různé filtrační konvice či ionizéry. S konvicemi určitě začněte. Výborná je značka Brita. Navíc obvykle nemají vysokou pořizovací cenu, u ionizérů se však už jedná o desetitisícové náklady.

TIP: Filtrovanou vodu dávám i do žehličky nebo rychlovarné konvice a tím si je neničím.

Dražší jsou pak filtry, které se instalují přímo na vodovodní kohoutky nebo dokonce na vedení u vstupu do domu. Tyto výrobky slibují, že odstraní chlór, některé pesticidy a organické nečistoty. Redukují také těžké kovy jako olovo nebo měď.

TIP: Další variantou je si pitnou vodu kupovat. Já jsem si zamilovala ledovcovou vodu Aqua Angels. Česká rodinná firma ji dováží ve velkých vacích z juty a u nás je stáčí do krásných ekologických skleněných barelů, které vám pak dovezou až domů nebo do kanceláře. Voda je od přírody průzračně čistá a jen mírně mineralizovaná, což je pro naše ledviny perfektní. Co je velmi důležité, je zásaditá – její pH je 8,8 a pomáhá tak neutralizovat překyselení organismu, pomáhá proti pálení žáhy a podobně. Navíc mi moc chutná!

Co nedoporučuji, je voda balená v PET lahvích. Plast totiž vodě velmi škodí a mimo jiné se z víček většinou trochu odlupuje. Mikroplasty pak reálně pijeme s každým douškem.

A co když nechceme jenom vodu?

Kromě vody si můžeme občas dopřát neslazené bylinkové čaje, trochu minerální vody, fresh džusy nebo domácí bezinkové sirupy (ale pozor na cukry). Do vody můžeme pro větší chuť přidat i mátu nebo jahody. Úplně vynechat nemusíme ani kávu. Ale nezapomínejme, že je potřeba ji pít s rozumem a za každým šálkem si dát dalších zhruba 350 ml vody, protože káva odvodňuje organismus. Ideálně také zvolte variantu kávy bez cukru a mléka.

Zapomeňte na perlivé a slazené nápoje. Různé limonády a coly žízně nezbaví a navíc do nás napumpují obrovské množství cukru. I takové nenápadné slazené minerálky, například s příchutí bylinek, dodají v jedné lahvi 1200 kJ, což u ženy celá 1/5 denního příjmu energie. To je pak odpověď na to, že z „bylinkové vody“ skutečně přibíráme.

Chcete ještě více informací o dodržování pitného režimu? Nebo byste chtěli ochutnat vodu Aqua Angels? Ozvěte se mi.