Menopauza: Strašák všech zralých žen

Menopauza: Strašák všech zralých žen - Via Elite

Každou z nás to jednou čeká a žádná se na to netěší. Menopauza je milníkem v životě ženy, který kromě symbolické změny, kdy končí menstruace a s ní i plodné období, znamená hlavně řadu možných zdravotních obtíží a rizik. Lékaři je často řeší naordinováním umělých hormonů. Pojďme se podívat, jestli je to vhodný přístup a co můžeme pro zdraví udělat samy.

Klimakterium, jak se menopauze odborně říká, přichází přirozeně mezi 45. a 55. rokem. Může být vyvolané ale i uměle po operativním odstranění vaječníků. Jeho základem je pokles tvorby ženských hormonů estrogenu a progesteronu a tím ukončení menstruace. Tyto hormony ale mají zásadní vliv na zdraví a duševní pohodu. Co s tím?

Zdravotní komplikace

Úbytek hormonů s sebou přináší spoustu potíží, které se mohou i nemusí objevit. Ženy mívají návaly horka, potí se, nabírají váhu, jsou nervozní, podrážděné, trpí bolestmi hlavy, poruchami spánku či pocity napětí v prsou.

Při menopauze také vysychají v těle sliznice, s čímž je mimo jiné spojována inkontinence. Někdy může výrazně ubývat kostní hmota a hrozí osteoporóza i komplikované zlomeniny. Nejzávažnější komplikací je riziko infarktu, mrtvice nebo rakoviny.

Co na to lékaři?

Lékaři pacientkám velmi často nasazují hormonální substituční léčbu. Ještě před pár lety ji předpisovali už při prvních obtížích bez většího rozhodování. Dnes ale víme, že umělé hormony s sebou nesou celou řadu možných problémů. Výzkumy amerických vědců v 90. letech zjistily, že substituce naopak ještě zvyšují riziko rakoviny prsu, mrtvice nebo infarktu.

Vysvětlení je přitom nasnadě. Umělé hormony vyvolávají v těle pocit, že přichází menstruace, která škodliviny vyplaví. Ty se proto nashromáždí a „čekají”. Ale protože krvácení nepřijde, zůstávají na jednom místě a zadělávají na vážný zdravotní problém.

Pomůže jetel

Co má tedy dělat žena, která cítí první příznaky menopauzy, ráda by se vyhnula komplikacím, ale nechce své tělo vystavovat zbytečnému riziku? Odpověď nám poskytly výzkumy žen z kultur, které problémy spojené s klimakteriem téměř neznají – jako je tomu například u Japonek, Číňanek nebo mexických indiánek. Ukázalo se, že tyto skupiny ve stravě přijímají mnohem více látek, které vědci identifikovali jako biologickou substituci umělých hormonů. Nazvali je fytoestrogeny nebo isoflavony.

Tyto látky proto odborníci v LR extrahovali z červeného jetele a společně s vitamínem D a minerály je vložili do přírodního preparátu Woman Phyto. Isoflavony se narozdíl od umělých substitucí chovají v těle téměř stejně jako hormony, které si vytváříme sami. Kromě mírnění všech menopauzových obtíží brání kosti před osteoporózou, cévy před arterosklerózou a působí proti riziku rakoviny.

Ověřeno zkušenostmi

Řada mých klientek si nemůže Woman Phyto Activ vynachválit. Z jejich zkušeností vím, že několikadenní užívání produktu dokázalo snížit až 27 návalů denně na maximálně tři. Některé ženy ho navíc doplňují o další minerály z produktu ProBalance a tím se brání proti osteoporóze, padání vlasů, lámání nehtů či zvyšování váhy, což jsou také běžné příznaky menopauzy.

Dávkování: Obecně doporučuji brát jednu tabletu 3x denně. Pro dosažení ideálního výsledku můžete dávku zdvojnásobit. Pokud ale užíváte ještě další přípravky, raději se mi ozvěte a já vám ráda poradím, jak je vhodně zkombinovat.

Comments are closed.