Rozhovor s Vlaďkou Botlíkovou: Pohyb je základ – kde není pohyb, tam není ani život!
Vždy se s nažím s lidmi najít cestu spolupráce. A nejvíce mě baví, když se spojí dva profesionálové. Podle mého názoru je totiž všechno o komplexnosti. Proto mě spolupráce s Vlaďkou Botlíkovou moc těší a dělá mi radost, když dokážu jejím klientům na míru poradit a oni vidí ještě větší výsledky. Vlaďka si ovšem nejdříve produkty LR několik měsíců zkoušela na sobě, protože si už několik let buduje své jméno a doporučuje jen vyzkoušené věci. Toho si moc vážím a těším se na další společnou cestu! Abyste i vy poznali Vlaďku blíže, přináším vám rozhovor.
Kdo je Vlaďka Botlíková
Vlaďka Botlíková žije a působí v Praze. Vystudovala Fakultu tělesné výchovy a sportu na Karlově univerzitě a v oboru zdravotní tělesná výchova pak dokončila i doktorské studium (PaedDr., CSc.). Už 25 let vyučuje zdravotně zaměřené cvičení na ČVUT. Každý rok učí celý ročník, tedy zhruba 100 studentů – budoucích fyzioterapeutů.
Dále cvičí se studenty technického zaměření, její hodiny navštěvují i zaměstnanci a učitelé ČVUT a také studenti Univerzity 3. věku. Ti všichni buď již mají potíže, nebo chodí cvičit preventivně, aby je nebolel krk, záda, ruce nebo oči z práce a sezení u počítače.
Ve volnu Vlaďka školí budoucí cvičitele zdravotního cvičení, přednáší ergonomii práce u počítače pracujícím ve firmách a státních úřadech. Vede i cvičení „Zdravá záda“ pro veřejnost.
Poslední roky se také velmi intenzivně věnuje prevenci a nápravě bolestí nohou a chodidel. Založila nový osobní web, vede populární semináře Zdravé nohy I. a Zdravé nohy II., na kterých předává lidem umění sebeléčby pohybem.
Pro ty, kdo nemohou přijet do Prahy nebo chtějí cvičit v pohodlí domova, vytvořila velmi podrobný online kurz Cviky pro nohy.
Vlaďko, řekněte nám, co si představit pod pojmem „zdravé nohy“?
Mnoho lidí má velké problémy s nohama a důsledkem je bolest. Někdo ji vnímá při delší chůzi, jiný při stání, další dokonce i doma vleže. Při chůzi jsou nohy těžké jako z olova a brzy se unaví. Nebo lýtka či chodidla brní, v prstech nohou je mravenčení až necitlivost nebo naopak velice nepříjemná píchavá bolest v patě a podobně. A při návštěvě u ortopeda se lidé dozvědí příčinu problému. Vyslechnou třeba diagnózu: „Máte spadlou klenbu a ploché nohy.“ Nebo vbočené palce, kladívkovité prsty, patní ostruhu, vysoký nárt. Zkrátka důvodů může být více. A dál? Čekají je obvykle vložky do bot, pravidelné kontroly… a možná i úleva. Jde to však i jinak.
Zpět k vaší otázce: Zdravé nohy především nebolí! Ale měkce našlapují, svižně se odráží a daleko dojdou, chůze je radost a ne obtíž. Zdravé nohy poznáte i na dálku. Jejich majitel se pohybuje ladně, chodí vznosně, nohy se mu nešourají a neplouží pod tělem, ale opravdu jej nesou. Zdravé nohy chce mít každý a to je i název mého semináře naživo.
Co vás přimělo k práci v tomto oboru a jak dlouho už se tomu věnujete?
Odmala mě bavil pohyb, vyzkoušela jsem již v dětství hodně sportů, některé i závodně. A tak jsem si zvolila sport a zdraví i pro studium na vysoké škole. Na Fakultě tělesné výchovy a sportu UK jsem se zaměřila na zdravotní cvičení.
Po škole jsem mnoho let pracovala s dětmi, studenty i s dospělými v hodinách zdravotního cvičení a viděla velké množství zdravotních problémů, které jsme společně vyřešili správně zvoleným a dávkovaným pohybem.
Přes deset let se intenzivně věnuji také nápravě problémů těla přes nohy a má to skvělé výsledky. Celé tělo je totiž důmyslně propojený systém. Často zprvu drobná „chybka“ někde dole se postupně projeví o několik pater výše, takže vbočený palec může časem působit třeba i bolesti krční páteře.
Co přináší tato práce vám osobně?
Baví mě vymýšlet možnosti, jak lidem pomoci od bolestí a jak je naučit zase mít z pohybu radost. Je to totiž jako v detektivce – je třeba „odhalit pachatele“ a přivést jej k nápravě. A to je ohromně vzrušující.
A také mám moc ráda, když dokážu přivést dospělé lidi i děti k pohybu a péči o sebe ještě dříve, než ty problémy nastanou.
Jak se tato péče projeví a co přinese vašim klientům?
Mí cvičící klienti velmi často říkají, že po cvičení nebo terapii odcházejí s hlavou v oblacích. Tedy že poté cítí ohromnou úlevu a zase si mohou nejen pohyb, ale i život užívat. Když to od nich slyším, je to ta nejlepší vzpruha. A také mě to motivuje k dalšímu studiu a sebevzdělávání i k neustálému vylepšování přípravy hodin tak, aby mé cvičení bylo co nejúčinnější a prospěšné.
A že to funguje, mi pak sami ukazují. Vidím zlepšenou klenbu, uvolněné prsty a všímám si v hodině zlepšené koordinace. Klienti mi také hlásí, že mají lepší rovnováhu, větší jistotu při pohybu nebo že ujdou delší trasu, a to bez bolesti. Jsou z toho často až v euforii. A to mě na mé práci moc baví!
Proč jste se rozhodla pro spolupráci s Via Elite?
Seznámení s Pavlou jistě nebyla náhoda ☺ Jsem ráda, že jsem vás potkala. Jste precizní, obětavá a vždy dobře připravená. Navíc umíte lidem poradit „na míru“, najít pro ně přesně to, co potřebují.
Správně a empaticky „opečovat“ mé klienty, to se mi moc zamlouvá, přinese to prospěch všem stranám.
Které produkty vás nejvíce zaujaly pro vaše klienty?
Protože se zaměřuji hlavně na „údržbu“ pohybového systému svých klientů a jeho nápravu, nejvíce mě oslovily přípravky, které vyživují klouby zevnitř – tedy výrobky typu Aloe Vera drinking gel Freedom. Zaujalo mě zejména spojení s aloe vera, protože tuto rostlinu pro její až magické účinky velmi oceňuji.
Dále se mi líbí i ty výrobky, které dobře opečují povrch těla, jako je třeba narušená a rozpraskaná kůže, kterou řeší hodně třeba bosonožci. To jsou například krémy s aloe vera a propolisem.
Zkoumám nyní i různé další produkty, jako třeba tablety s minerály a přípravky na podporu duševní činnosti – například Mind Master se mi také hodně zamlouvá.
Je podle vás důležitá kombinace cvičení a doplňků stravy? Nebo stačí jen jedno z toho?
Samotné doplňky stravy sice mohou pomoci, ale nestačí. Efekt se rozhodně zmnohonásobí, pokud je dotyčný k tomu pohybově aktivní.
Pohyb je základ – kde není pohyb, tam není ani život! Pohybem se všechny tkáně prokrví, prokrvení jim přináší energii, výživu a teplo. Pokud je tedy možnost jakkoliv podpořit zlepšení kvality pohybu, jsou doplňky stavy určitě vítané. Třeba když jsou klouby již starší, tedy poněkud opotřebované a při pohybu bolavé, je důležité jim přidat extra péči.
Někdo volí injekce s kloubní výživou přímo do kloubů. To nějaký čas může pomoci, ale upřímně, není to vůbec příjemná záležitost (osobně jsem to několikrát zažila). Jiný zajde na masáž, což příjemné je zcela určitě, a okolí kloubů se při masáži krásně prokrví. Ovšem pokud nejde o každodenní péči, tak to obvykle nemá na vlastní klouby dlouhý účinek.
A další možností jsou doplňky stravy ve formě tablet nebo gelů, ovšem i ty je třeba pro dobrý efekt užívat dlouhodobě. Já mám nyní zatím velmi dobrou osobní zkušenost s Freedom gelem. Ovšem jaké doplňky mají zvolit naši čtenáři, to si musí každý vyzkoušet.
A vy, Pavlo, umíte tyto různé možnosti lidem ukázat a také vysvětlit jejich účinek.
Pokud je pohyb základem, to je zase vaše parketa. O co mají lidé větší zájem – o online kurzy, nebo o kurzy, semináře či cvičení naživo?
Hodně záleží na osobní preferenci klienta. Kdo se rád setká s lektorem a baví jej pracovat s podporou skupiny, pro toho je seminář naživo dobrá volba.
Na seminářích Zdravé nohy obvykle panuje skvělá atmosféra a to pak vše, co předávám, velmi dobře funguje. Když totiž lidé něco opravdu baví a dělají to s radostí, vše se velmi snadno zapamatuje a je větší motivace i na doma. Semináře jsou vždycky takové motivační „nakopnutí“. A mnoho z účastníků si pak stejně pořídí i on-line kurz, protože jim slouží jako takový „tahák“ pro případ, že by něco ze semináře zapomněli.
Jiní klienti, a není jich málo, jsou ale spíše adepti na online studium, tedy na klidné pročtení a procvičení v soukromí – nejlépe doma a v čase, který jim přesně vyhovuje. Uvnitř online kurzu mají vše precizně natočené a ozvučené na výukových videích, kde každé cvičení podrobně předvádím. Aby neztratili v průběhu kurzu motivaci, nabízím všem e-mailovou podporu po celou dobu kurzu. Někteří z nich pak nakonec i tak dojdou na seminář a nechají se naživo zkontrolovat, že cvičení dělají správně.
Vlaďko, ještě poslední otázka: kde se s vaší prací mohou zájemci seznámit, co vše nabízíte a kde působíte?
Mám své osobní stránky vladanabotlikova.cz, kde k tématu zdravé nohy, tělo i mysl píšu blog. V článcích zpovídám různé odborníky a osobnosti – i vy, Pavlo, čekejte moji výzvu k rozhovoru!
Též vysvětluji různé zdravotní souvislosti módních trendů – třeba jak používat nyní velmi populární „bosoboty“ tak, aby si lidé nezadělali na ještě větší problémy a měli z koupě těchto bot prospěch. Upozorňuji třeba i na zdravotní účinky bosé chůze (sama tak často chodím).
Také dělám osvětu v problematice bolestí a problémů nohou – každý si může volně stáhnout některý ze čtyř e-booků s mnoha tipy a triky na ozdravení nohou.
Vedu pravidelné týdenní cvičení Zdravá záda, pro dospělé i pro seniory – Masters. A o víkendech vyučuji na seminářích k problematice nohou: Zdravé nohy I. a Zdravé nohy II. Vedu i seminář zaměřený více na práci u počítače a problémy se zády: Seď zdravě!
Hlavní perlou mého webu je pak propracovaný online kurz Cviky pro nohy, který jsem tvořila poslední dva roky.
Kdokoliv mi může také napsat. Tak myslím, že příležitostí k online či offline kontaktu je dost a dost!