Velký průvodce hubnutím: Tři revoluční kroky k trvalému zhubnutí

Velký průvodce hubnutím: Tři revoluční kroky k trvalému zhubnutí - Via Elite

Měsíc těžké dřiny a odříkání, pak jeden dortík v cukrárně, rezignace a těžce shozené kilogramy naskočí zpět i s několika přírůstky navíc. Původní motivace je pryč. Také to znáte? A víte, kde je chyba? Držíme totiž nesmyslnou dietu. Cesta k vysněné váze vede jinudy, celkovou změnou životního stylu.

„Pět kilo za pět dní. Redukční dieta. Zaručené tipy, jak rychle do plavek.” Takovými reklamními výkřiky a sliby se necháváme zlákat, abychom brzy vypadali jako modelky. Tyto „ověřené” hubnoucí metody mají ale jednoho zásadního strašáka – jojo efekt. Také se říká, že pokud člověk cvičí, nemusí se omezovat v jídle. To ale není pravda, protože samotné cvičení nestačí. Efektivnější je změnit celkové stravovací návyky.

Podle lékaře Pavla Hanzelky je zdravé a udržitelné hubnout 2-6 kilogramů za měsíc. V opačném případě sice rychle zhubneme, ale jakmile se vrátíme k původnímu stylu stravování, velmi snadno zase přibereme. Tělo při podobné dietě také přichází o potřebné vitamíny a minerály, protože jíme jednostranně a překyselujeme si organismus.

Pozor na metabolismus

Když tělo vystavíme šoku a jíme mnohem méně, než na co je zvyklé, zpomalujeme si tím i bazální metabolismus. To je množství energie, kterou tělo vydá v klidovém stavu a zajišťuje pouze životně důležité funkce, jako je dýchání, srdeční tep a práci mozku, ledvin a dalších nezbytných orgánů. A pokud jíme příliš málo, zpomaluje se a my nehubneme.

Osm z deseti lidí, kteří chtějí zhubnout, při návštěvě výživové poradkyně zjistí, že musí začít jíst víc. Zní to paradoxně, ale je to tak. Návrat k ideálnímu stavu metabolismu pak může trvat i půl roku. Základem zhubnutí je tedy jíst alespoň pětkrát denně a dostatečně výživné jídlo.

Krabičky a spol.

V poslední době jsou proto stále oblíbenější krabičkové diety, které lidem denně dodávají přesně odměřené množství jídla. Výhodou je, že se sami nemusíte o nic starat a jídelníček bývá vyvážený a většinou i zdravý. Obsahují totiž menší množství potravin, aby pokryly denní hodnotu energetického příjmu.

Diety ale obvykle trvají měsíc a přestože bývají často úspěšné, nenaučí vás se dlouhodobě správně stravovat a snížená váha nevydrží dlouho. Z dlouhodobého hlediska navíc mohou uškodit, neboť přinášejí jojo efekt. Problém vězí i v tom, že nejsou dělané na míru. V ideálním případě by si měl „odborník přes výživu” s každým klientem sednout a podle jeho individuálních hodnot nastavit jídelníček.

V čem to tedy vězí?

Jako první je dobré si uvědomit, proč vlastně chceme zhubnout. Motivace a vůle je úplně to nejdůležitější. Napsat si seznam věcí, co nás k hubnutí vedou, a vytouženou konečnou váhu připnout na ledničku. Koupit si džíny ve velikosti, kterou bychom chtěli mít, a pověsit je na viditelné místo. Psát si tabulky úspěchů nebo se naopak nevážit a neměřit vůbec. Každému zabírá něco jiného. Ale to, co musí udělat každý, je uvědomit si, že chce přestat hubnout a konečně shodit všechna přebytečná kila. Velkou motivací je kromě vzhledu samozřejmě i naše zdraví. 

Málokdo ale bez pomoci odborníka ví, jaký je ten správný zdravý a vyvážený jídelníček. Nejdůležitější je omezit potraviny, které překyselují organismus – především jednoduché cukry, bílou mouku, alkohol a kávu. Strava by měla být založená na ovoci, zelenině a bílkovinách, jako je maso, vejce a mléčné výrobky, a surovinách s nízkým glykemickým indexem, například celozrnné pečivo a rýže, luštěniny nebo jáhly. Nezapomínejte ani na dostatečný pitný režim – tedy 2-3 litry denně (4 dcl na 10 kg váhy, tedy při 70 kg je třeba vypít 2,8 litru). Ideální je čistá voda a neslazené čaje.

TIP: Pokud si chcete čistou vodu zpestřit, přimíchejte do ní Vita Active.

Co nabízí LR?

V naší nabídce najdete vhodné doplňky stravy, které hubnutí nastartují. Skvělý je třífázový dietní koncept od lékaře Tomáše Kampeho:

1. FÁZE odkyselení

Nejdříve je nutné srovnat pH v těle. Překyselení totiž vede k špatné látkové výměně a mnohem hůře spalujeme tuky. Vyrovnáním hladin se také odvodníme a můžeme zhubnout až tři kilogramy vody. I kvůli tomu je nutné dodržovat řádný pitný režim, tedy 2-3 litry vody denně. K odkyselení těla pomohou minerály obsažené v produktu ProBalance. Celkově je také vhodné pročistit tělo, najet na tzv., detox. 

2. FÁZE hubnutí

První dny užíváme pouze nápoje a polévky FiguActiv, které tělu dodají potřebné proteiny a vitamíny. Tím nastartujeme organismus k snížení váhy. Odlehčíme tělo a nezatěžujeme ho trávením složitých jídel. Postupně přidáváme i normální stravu. Je potřeba ale neustále hlídat váhu a hlavně přísun sacharidů. Nápoj nám pomůže kontrolovat hladinu krevního cukru a tím pádem i snížit chuť na sladké. Po 2 dnech přichází na řadu ovoce a zelenina.

3. FÁZE udržovací

Přichází po 14 dnech. Je nutná, abychom předešli jojo efektu. Tady už přecházíme na normální vyváženou stravu. Jíme pravidelně, hodně ovoce, zeleniny a lehká netučná jídla. Po dvou týdnech se vrátíme k druhé fázi. Kroky 2 a 3 střídáme až do vysněné váhy.

Dietu je vhodné doplnit i o další produkty z řady FiguActiv, jako je velmi chutný a nízkokalorický čaj, tyčinky vhodné jako rychlá svačinka na cestách, proteinový nápoj důležitý pro růst svalové hmoty, nebo vlákninu Fiberboost.

Zajímá vás, jak to máte s tuky a na čem zapracovat? Zdarma vás změřím na speciální váze Tanita, která zjistí vnitřní hodnoty těla a pomůže s plánováním diety. Změří bazální metabolismus, rozložení tuků a svalů, metabolický věk orgánů, zavodnění organismu a zavápnění kostí. Výsledky pak zkonzultujeme s odborníkem, abyste dosáhli co nejlepších výsledků.