Zrádné paprsky: Pozor na kůži, oči i podvečerní slunce

Zrádné paprsky: Pozor na kůži, oči i podvečerní slunce - Via Elite

Sluneční záření nám dělá radost, ale v určité míře škodí pokožce i očím. Co dělat, abychom si sluneční svit užili s minimálním rizikem? A proč není pravda, že ve stínu slunce neopaluje? Mám pro vás pár zajímavostí, které možná změní váš pohled na opalování.

Spočítejte si, jakou ochranu potřebujete

Základem zdravého opalování je správný SPF faktor. Jak ho poznat? Nízká ochrana je do SPF 10, střední do SPF 25 a vysoká do SPF 50. Potřebné číslo, které je pro vaši pokožku ideální, přitom určíte jednoduše:

Zjistěte si dobu vlastní ochrany – tedy jak dlouho můžete být na slunci, než vaše kůže začne červenat. Stanovte si, kolik minut se chcete pohybovat na sluníčku. Čas, který chcete strávit na slunci, pak vydělte dobou vlastní ochrany. A číslo, které vám vyjde, je potřebný ochranný faktor.

Chraňte svou pokožku správně

Nejlepší ochranu vám zajistí krémy s fyzikálními neboli minerálními filtry. To znamená, že látky sloužící jako UV filtry pocházejí z minerálů. Tato sluneční ochrana je účinná a zároveň nedráždí pokožku.

Přípravek k ochraně kůže použijte alespoň hodinu před pobytem na slunci. Klasický případ, kdy se namažete až na pláži a ihned skočíte do vody, vám ochranu nezaručí. Ta je totiž rázem pryč.

Extra péči věnujte mateřským znaménkům a pigmentovým skvrnám. A nezapomeňte ani na nárty, uši, pěšinku ve vlasech nebo pleš – i ty se rády „připalují”. Ochrana v podobě solární kosmetiky navíc nepůsobí celý den, proto se během pobytu na slunci mažte průběžně.

Mýty a fakta

Kolem opalování koluje také řada mýtů a polopravd. Kdekdo si například říká, že když je slunce schované za mraky, neopaluje. To je ale velký omyl. Lehkou oblačností totiž proniká více než 50 % UV záření! To samé platí pro stín a dokonce i oblečení. Oba poskytují ochranu pouze SPF 6. Navíc se sluneční paprsky odráží od okolí (písku, terasy, budovy, vody) a dopadají na nás. Můžete se tedy snadno spálit, i když sedíte pod slunečníkem nebo v tričku.

Málokdo také ví, že i když je na horách chladněji, slunce je přitom silnější než jinde. S každými 1 000 metry nadmořské výšky se intenzita UV záření zvyšuje o 10 až 12 %. Sníh navíc odráží až 90 % UV záření. Nezapomeňte se proto chránit, ať už v létě plánujete výšlap, nebo chcete v zimě celý den lyžovat.

Pozor na oči

Sluneční záření škodí také očím. Problém poznáte, pokud vás oči začnou bolet, slzet, jsou zarudlé nebo citlivé na světlo. Z dlouhodobého hlediska nás může potkat i šedý zákal, problémy se spojivkami a dokonce rakovina kůže v okolí očí.

Zrak mají nejcitlivější děti a mládež, před sluncem bychom se však měli chránit všichni. Důležité jsou sluneční brýle. Ty, které koupíte v supermarketu za pár korun, ale asi nebudou tím pravým ořechovým. V takovém případě je dokonce lepší nemít brýle žádné. Oči si totiž ve stínu uleví, nechrání se a tím pádem slunce škodí ještě více.

U kvalitních brýlí, které vás opravdu ochrání, jde především o jejich velikost, tvar a sílu UV filtru. Skla s nálepkou UV400 ochrání oči nejlépe.

Existují dokonce i nedioptrické kontaktní čočky s UV filtrem. A jejich výhoda? Ochrání oči i v těch místech, na která sluneční brýle nestačí. Ideálním doplňkem je pak klobouk nebo kšiltovka. Nejen že pečujete o svůj zrak, obličej a dekolt, ale snížíte tím i riziko úpalu.

Kdy je slunce nejzrádnější?

Ačkoliv si spousta lidí u moře užívá síly poledního slunce, protože mají za to, že nejlépe opaluje, je lepší se mu vyhnout. Polední slunce je pro kůži totiž vůbec nejškodlivější. Zato pro oči jsou větším nebezpečím ranní a večerní paprsky. Díky svému úhlu k nim totiž snáze pronikají.

Přečtěte si také článek o tom, jak se zdravě opalovat a jakou solární kosmetiku byste si letos měli pořídit – nejen na dovolenou, ale i pro běžný den.